Zawarcie związku małżeńskiego w Kościele Katolickim jest dla wielu z nas najważniejszym wydarzeniem w całym życiu. Jest to również okazja do jednoczesnego złożenia przysięgi przed Bogiem oraz podjęcia zobowiązań prawnych (ślub konkordatowy). Gdzie wziąć ślub, jeśli nie chcemy tego robić tradycyjnie przy głównym ołtarzu kościelnym lub w parafialnej świątyni? Poznajcie najpiękniejsze kaplice w Bielsku-Białej oraz zabytkowe kościoły, które warto wziąć pod uwagę planując swoją ceremonię.

Kaplica zamkowa św. Anny w Bielsku-Białej

Najbardziej znaną kaplicą w Bielsku-Białej jest z pewnością budowla sakralna, która przylega od południowej strony do zamku Sułkowskich. Została ona dobudowana w latach 1853-1855 na miejsce wcześniejszej kaplicy zniszczonej przez pożar. W kolejnych latach stała się ona miejscem pochówku właścicieli zamku należącego do książąt Sułkowskich. W latach 1945-1946 przeszła w ręce Rosjan i zamek był wykorzystywany przez Armię Czerwoną, do czasu ich wycofania się z Polski. Po czasie zamieniono ją w warsztat oraz pracownię szkoły artystycznej, by w 1962 roku zaczęła służyć jako kaplica parafii Kościoła Polskokatolickiego.

Na ten moment nie zawsze udaje się jednak zawrzeć związek małżeński w tej kaplicy (ustalenia często się zmieniają – warto skontaktować się z księżmi), jednak zamiast tego można wziąć ślub w samym zamku. Najbardziej okazałe pomieszczenie – Salon Muzyczny – zachęca XIX-wieczną architekturą wnętrz, meblami, kryształowymi lustrami czy imponującymi żyrandolami.

Kaplica zamkowa św. Anny w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By D T G – Praca własna, CC BY-SA 3.0, pl.wikipedia.org

Kaplica na Dębowcu w Bielsku-Białej

Innym osobliwym miejscem, w którym fotograf ślubny Bielsko-Biała może uwiecznić wasze wspaniałe chwile, jest dosyć nowa Kaplica Matki Bożej Fatimskiej i Świętych Dzieci Fatimskich na Dębowcu, która została poświęcona w 2013 roku. Od maja panuje w niej „sezon turystyczny”, jednak w okresie zimowym jest zdecydowanie mniej uczęszczana, umożliwiając kameralne śluby w osobliwym otoczeniu. Jest ona prowadzona przez księży pallotynów. W jej wnętrzu znajduje się ok. 60 miejsc siedzących oraz figura Matki Bożej w otoczeniu dzieci fatimskich, która zdobi ołtarz. Co ciekawe, aby wziąć w niej ślub można się do niej dostać wyciągiem. Czy to nie wspaniała przygoda?

Zabytkowe kościoły w Bielsku-Białej

Poza kaplicami wybraliśmy kilka wspaniałych miejsc, w których można wziąć ślub konkordatowy w Bielsku-Białej. Nie prezentujemy wszystkich świątyń, a jedynie kilka wybranych propozycji, które są naszym subiektywnym wyborem.

Wiecie, jakie są najpiękniejsze kościoły w Bielsku-Białej, w których ceremonia ślubna będzie wprost zapierała dech w piersiach?

Kościół św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Rzymskokatolicki kościół, który należy do dekanatu Bielsko-Biała I – Centrum diecezji bielsko-żywieckiej. Mieści się on w dzielnicy Komorowice, w której rozpoczęto nad nim prace już w 1921 roku. Budowla została wzniesiona w stylu neogotyckim, korzystano z niej od 1929 roku. Niestety jak większość budynków w okolicy odniosła zniszczenia w czasie II wojny światowej, jednak odbudowana ją i ponownie służy wiernym z okolic Bielska-Białej. Małżeństwo tradycyjnie zawiera się w soboty po południu, jednak można zmienić termin wedle własnych oczekiwań.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By Łeba – Praca własna, CC BY 3.0, pl.wikipedia.org

Kościół św. Barbary w Bielsku-Białej

Zabytkowy kościół mieści się w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie i zachwyci wszystkich narzeczonych, którzy pragną poczuć ducha dawnych lat. Drewniana świątynia powstała w 1960 roku, będąc doskonałym przykładem wiejskiego budownictwa sakralnego w stylu śląsko-małopolskim. Wnętrze kościoła pokrywa barokowa polichromia, całość jest utrzymana w żywych barwach, przypominając gobeliny. Wewnątrz zobaczymy wiele zabytków takich jak tryptyk ołtarzowy, ołtarze boczne, kropielnica czy nawet organy przywiezione w 1895 roku ze Lwowa. Jeśli szukacie miejsca z historią, to będzie to najlepszy wybór.

Kościół św. Barbary w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By D T G – Praca własna, CC BY-SA 3.0, pl.wikipedia.org

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej

Fotograf ślubny Bielsko-Biała może uwiecznić wasze najwspanialsze chwile również w rzymskokatolickim kościele w dzielnicy Lipnik, który zachwyca swoją budowlą w stylu neogotyckim od 1880-1885 roku. Dzisiejsze mury to odbudowanie dawnej formy, gdyż w 1879 roku doszło do pożaru. W czasach współczesnych zaprojektowano i wykonano wspaniałe witraże zdobiące wnętrze. Poza nimi zachwycą was z pewnością rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem w stylu gotyckim czy chrzcielnica i ambona z bardzo bogatymi dekoracjami, które podkreślą podniosłość ślubu.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By D T G – Praca własna, CC BY-SA 3.0, pl.wikipedia.org

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej

Mówiąc o najpiękniejszych kościołach w Bielsku-Białej, które mogą się pochwalić wspaniałą historią, nie można pominąć zabytkowego kościoła katolickiego znajdującego się w dzielnicy Biała Krakowska, który powstał w stylu późnobarokowym w latach 1760-1769. W jego wnętrzu zobaczymy wspaniałą rokokową ambonę w kształcie łodzi św. Piotra, drewniany ołtarz z XIX wieku czy posągi ołtarzowe i rzeźbioną stację krzyżową. Świątynia prezentuje się wspaniale na zewnątrz, nie rozczarowując swoim wystrojem.

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By Beniamin Pawlus – photo taken by Beniamin Pawlus, Domena publiczna, pl.wikipedia.org

Kościół Świętej Trójcy w Bielsku-Białej

Zabytkowa świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się na Górnym Przedmieściu aż do 2014 roku pełniła funkcję kościoła garnizonowego. Powstała w latach 1604-1608, będąc wielokrotnie przebudowywaną, co poskutkowało zniekształceniem cech stylowym z wątkami późno gotyckimi i barokowymi. Kościół jest zbudowany w stylu późnogotyckim, powstał dla upamiętnienia ofiar epidemii dżumy, przy czym samo wnętrze jest utrzymane w duchu posoborowym. Można w nim jednak podziwiać XIX-wieczny ołtarz główny z płaskorzeźbą, portal w prezbiterium, emporę na piętrze z balustradą oraz ruchome zabytki takie jak organy, krucyfiks czy rzeźba Madonny z Dzieciątkiem.

Kościół Świętej Trójcy w Bielsku-Białej
Zdjęcie: By D T G – Praca własna, CC BY-SA 3.0, pl.wikipedia.org

Kościoły oraz inne zabytkowe świątynie w Bielsku-Białej: Kościół św. Barbary, Kościół Marcina Lutra, Katedra św. Mikołaja, Kościół św. Stanisława, Kościół Zbawiciela, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wspaniała ceremonia na początek nowej drogi życia

Wszystkie wspaniałe chwile związane z zawarciem związku małżeńskiego z pewnością pozostaną na zawsze w waszych wspomnieniach, jednak nie zapominajcie o fotografie ślubnym, który ułatwi wam opowiedzenie o tym najważniejszym dniu waszym dzieciom, a być może później również dalszym pokoleniom. W czasie przygotowań warto zastanowić się także nad wyborem miejsca ceremonii, gdyż nie musi to być świątynia, do której należy jedno z was. Bielsko-Biała to piękna miejscowość, w której stoi wiele zabytkowych kaplic i kościołów – poznajcie je i zachwyćcie się ich historią!